animals

Zgłoszenie z Gminy Ruja

04.06.2014 r. Wolontariuszki z naszej organizacji pojechały sprawdzić zgłoszenie o psie uwiązanym na łańcuchu do budy przez całą dobę i niewłaściwą obrożą raniącą psu szyję. Młody opiekun nie ukrywał, że wychodzi z psem tylko na spacery i to nie codziennie. Obrożę pies miał zamienioną na szeroki pas, pod którym widać było wytartą sierść i otarcia skóry. Spisany został protokół kontroli i zalecenia do wykonania. Buda nie nadaje się do modernizacji, trzeba ją wykonać na nowo. Psa trzeba wyczesywać, spuszczać z łańcucha wtedy kiedy kury idą spać (wg ustawy o ochronie Zwierząt art. 9, ust. 2 zabrania się trzymania zwierząt domowych (psa) na łańcuchu w sposób stały dłużej niż 12 godz. na dobę. Termin wykonania zaleceń został ustalony na 1 miesiąc (do zrobienia buda).

Reks4 Reks Reks1 Reks2 Reks3

Postanowiłyśmy, że przejdziemy się przez wieś Janowice i zaglądniemy na kilka posesji. Porozmawiałyśmy o dawaniu przykładu z paniami najważniejszej osoby we wsi. Zza płotu i wysokiej trawy wystawała głowa sznaucera na łańcuchu. Weszłyśmy za zgodą właściciela posesji, żeby popatrzeć na warunk, w których przyszło żyć tej psiniei i dlaczego taki piesek jest na łańcuchu. Psinka była prawie łysa, a na resztkach brązowej sierści gromadziły się pchły. Uświadomiłyśmy gospodarzy, że trzeba kupić preparat na pchły i tabletkę na odrobaczenie. Piesek jest spuszczany kiedy kury idą spać. Pokazywałyśmy miejsce gdzie można by postawić budę i zdjąć łańcuch (najlepiej byłoby wziąć go do domu). Będziemy monitorować losy tego pieska.

Zapchlony z Gminy Ruja2 Zapchlony z Gminy Ruja Zapchlony z Gminy Ruja1

Rozdawałyśmy też ulotki z akcji „Zerwijmy łańcuchy” Łańcuchy zakładane psom jest rzeczą normalną dla ludzi na wsiach – starszych i bardzo młodych. Odpowiadają: lepiej zajmijcie się ludźmi – pracy nie ma. Co ma piernik do wiatraka? My wybraliśmy pomoc i opiekę zwierzętom. Nikomu nie przeszkadzamy pomagać ludziom.