animals

APELUJEMY

Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami Oddział w Legnicy często apeluje do społeczeństwa o rozsądne i przemyślane nabywanie zwierząt do domu. Przed nabyciem psiaka czy kociaka głęboko zastanówmy się,czy na prawdę poświęcimy zwierzęciu tyle czasu,żeby mogło czuć się komfortowo. Kot lub pies to nie jest kolejny gadżet lub mebel w domu. Jest to istota żywa,w normalnym społeczeństwie jest członkiem rodziny. Jeśli mamy za mało czasu żeby psu lub kotu poświęcić tyle czasu ile to zwierzę wymaga,to zrezygnujmy z posiadania zwierzaka. W przeciwnym razie przysporzymy mu więcej szkody niż pożytku. Z psem trzeba wychodzić na spacery kilka razy dziennie,pozwolić mu się wybiegać wówczas będzie zadowolony z życia i zawsze stanie w obronie swojego opiekuna. Nie wszystkie psy dobrze znoszą samotność. Opiekunowie po wyjściu do pracy,pozostawiając samego psa w domu,skazuje go na cierpienia. Taki pies kilkanaście godzin skomli i wyje co doprowadza do degragacji jego charakteru,nie mówiąc już o wściekłości sąsiadów.
Natomiast kot wymaga tylko kuwety ze żwirkiem,oraz karmy i wody do życia.
Psy i koty powinny być pod stałą opieką weterynaryjną . Przygarniając do domu kota trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo zwłaszcza gdy mieszkamy na wyższych kondygnacjach budynku. Musimy osiatkować balkon (okna) zwłaszcza latem. Nie zostawiajmy otwartych i rozchylonych okien,ponieważ z parapetu okna kot może spaść i zginąć. Niestety tak się stało. W sobotę 3 czerwca 2017r. z wieżowca przy ul. Szaniawskiego spadła kotka. Mimo podjętej akcji ratowniczej przez Panią Weterynarz kotka odeszła
Moim zdaniem ta niepotrzebna śmierć obciążyła sumienie niefrasobliwych opiekunów. Starajmy się na każdym kroku udowadniać,przede wszystkim sobie,ze homo sapiens to jednostka inteligentna nie tylko z definicji.

Z Poważaniem
Prezes Zarządu
Edward Jabłkowski

Komentarze zostały zamknięte.